به خانه کانادایی خود خوش آمدید، ما بیش از ۱۵ سال تجربه و تخصص داریم

M

۱۵ سال تجربه ما تضمین موفقیت شما

Capture

 همانطور که بیشتر شما از تغییرات اخیر پروسه کبک در ارتباط با اجباری شدن مدرک B2 و اضافه شدن مرحله جدیدی به نام مرحله اپدیت در چند ماه اخیر آگاه هستید این روز ها متاسفانه شاهد برخورد غیر منصافنه اداره مهاجرت کبک با پرونده عمده ما ایرانیان هستیم و با توجه به دلایل غیر منظقی اقدام به بسته شدن پرونده ها بدون حق اعتراض میکنند. این تغییرات اداره مهاجرت کبک برای ما ایران ناشی از تقلب یک دفتر مهاجرتی در شهر اصفهان و ارسال مدارک جعلی برای بسیاری افراد متقاضی بود که با توجه به آشکار شدن این موضوع اداره مهاجرت کبک روند کلی بررسی پرونده در خصوص مدارک تحصیلی و سوابق بیمه ای ایرانیان را تغییر داد.

سخت گیری اداره مهاجرت کبک در این خصوص باعث درخواست سوابق بیمه از سال 2012 ار متقاضیان و استعلام مدارک تحصیلی افراد فارغ التحصیل شده از اصفهان را در پیش داشت که این مورد در مصاحبه های 2012 و 2013 بسیار آشکار بود. چنانچه در این سال ها فرد فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های اصفهان بود نتیچه مصاحبه آن روزها بعد از استعلام ها مشخص میشد حتی در مورد سوابق بیمه افیسر با گرفتن یوسر و پسورد فرد متقاضی سوابق بیمه را در سایت تامین اجتماعی چک میکرد. اما با گذشت زمان و انباشته شدن پرونده ها اسکیل ورکر اداره مهاجرت کبک به این موارد بسنده نکرد و با اخذ قوانینی در خصوص اجیاری شدن مدرک ب 2 فرانسه و اضافه شدن مرحله ای جدید اپدیت و دشوار کردن شرایط قصد حذف بسیاری از پرونده های قدیمی و انباشته شده خود در جهت بسته شدن بسیاری از پروندها نموده است که در اینجا چندین مورد را به اختصار توضیح خواهم داد:

در مرحله اپدیت پرونده

یکی از موارد  عمده رد پرونده ها عدم کپی برابر با اصل مدارک توسط دفتر اسناد رسمی می باشد و مورد  بعدی سوابق بیمه تامیین اجتماعی می باشد. بعد از دریافت نامه اپدیت افرادی که در بانک ها و سایر سازمان های که از بیمه خدمات درمانی یا بیمه سازمان خود استفاده میکنند بدلیل اینکه سوابق بیمه ای آنان از سازمان تامین اجتماعی نبوده پرونده آنان رد شده است در صورتیکی که این افراد دارای سوابق کاملا قانونی با پرداخت بازنشستگی و مالیات در زمان کاری خود هستند. عنوان مثال کارمند رسمی یک بانک داخلی با 9 سال سابقه کار یا یک اموزگار رسمی اموزش پرورش با 5 سال سابقه کار را به همین دلایل رد کردند. گاهی از نفر دوم سوابق بیمه درخواست  شده در صورتی که امتیاز کار نفر دوم تاثیر روی پرونده ندارد و بدون در نظر گرفتن امتیاز بالای پرونده متقاضی بر خلاف سال های گذشته امکان رد کردن پرونده در صورت نداشتن بیمه نفر دوم وجود دارد.

 

آیا امکان اشتباه در اداره مهاجرت کبک است؟؟

جهت پاسخ در این خصوص به چند مورد اخیر اشاره میکنم: برای یک خانواده که با موفقیت مرحله اپدیت خود راگذرانده و بعد از دریافت نامه انتظار مصاحبه بی صبرانه منتظر دعوت به مصاحبه بودند و 2 روز از قبل از تاریخ مصاحبه نامه دعوت به مصاحبه خود را دریافت کردند که با پیگیری های انجام شده در خصوص عدم دریافت ایمیل و همچنین عدم امکان تهیه بلیط برای ابوظبی در 2 روز مانده به مصاحبه, براحتی پرونده یک خانواده متقاضی (که 3 سال از زندگی خود را صرف هزینه های مهاجرت و آموزش زبان و … کرده بودند) بعلت عدم قبول نرسیدن ایمیل مصاحبه به شخص متقاضی توسط کبک بسته شد.

از طرفی دیگر ارسال اشتباه نامه اپدیت یک متقاضی متاهل برای فرد مجرد دیگر که هیچ ارتباطی بین آنها نبوده در این روز ها رخ داده است و حتما فرد بی خبر بعد از چند ماه دیگر با شنیدن اینکه پرونده شما بسته شده است شوکه خواهد شد. در ایمیل های دریافتی از سایت ما افرادی بعد از تماس با کبک در خصوص اعلام وضعیت پرونده شان با این مورد روبرو شده اند که برای شما ایمیل اپدیت ارسال شده است و شما به ما پاسخی نداید و پرونده بسته شده است. برای اطلاع از وضعیت پرونده کبک خود در هر زمانی می توانید با شماره اداره مهاجرت 0015148649191 داخلی 1 تماس حاصل نمایید.

برای دو خانواده با رشته های عمران و کامپیوتر که در 2 ماه گذشته در ابوظبی رد شده بودند این روز ها نامه قبولی آنان همراه با CSQ توسط پست ارسال شده است در صورتیکی که افرادی که در مصاحبه رد نشده بودند و منتظرشنیدن خبر قبولی بعد از برسسی مجدد پرونده خود بودند با دریافت نامه در خصوص رد شدن پرونده اشان مواجه شدند و همچنین افرادی با مدرک B2 در روز مصاحبه حضور داشتند با توجه به قوانین کبک کسب نمره مربوطه محرز است اما در بعضی از مصاحبه ها افیسر به این دلیل که زبان فرانسه شما در حد نمره B2 نیست نمره فرانسه را به شما نمیدهم و شما رد هستید.

اعتراض به روند بررسی

– حتی رسانه های داخل استان کبک از جمله le devoir نیز به بررسی و بسته شدن بسیاری از پرونده های کبک پرداخته اند که برای مطالعه در این خصوص می توانید وارد لینک زیر شوید:

http://www.ledevoir.com/societe/actualites-en-societe/423623/l-immigration-au-quebec-50-des-travailleurs-qualifies-ont-ete-refuses-en-2014

– این روز ها بسیاری از دفاتر مهاجرت از جمله کنپارس اقدام به اعتراض به رونده برسی پرونده ها در این خصوص کرده اند با توجه به این اهمیت این موضوع و همراه شدن تمام افراد متقاضی برای برطرف کردن موارد مشابه و اطلاع رسانی دقدیق به کبک در خصوص مدارک بیمه و سابر موارد از شما تقاضا داریم چنانچه موارد فوق شامل حال شما بوده با ارسال نامه ای به اشخاص ذکر شده ذیل کمکی برای به انجام رسیدن این اعتراضات داشته باشیم.  در انتها توجه شما را به بخشی از نوشته های آقای علی مختاری در سایت پارس کانادا در این خصوص جلب میکنم:

وضعیت این روزها

” آنچه پیش از این بود هنوز هم همان است ولی چند ماهی است که به نظر می رسد افسران کمر همت بسته اند تا می توانند پرونده ها را رد کنند آن هم بدون دلیل نمونه اتفاقات غیر قابل باوری که این روزها می افتد را لیست می کنم و اطمینان دارم بسیاری از خوانندگان این مطلب خود را موضوع یکی از این موارد می دانند:

 

۱- کبک تنها بیمه تامین اجتماعی را می شناسد بنابراین کسانی که از سوی ۱۳ارگان رسمی دیگر بیمه بازنشستگی و بیکاری دارند و در حقیقت سابقه رسمی دارند از نظر افسران کبکی اصلا شاغل نبوده اند مانند صندوق بازنشستگی کشوی، نفت، صدا و سیما، بانکها و ….. در این زمینه نکارنده تلاش زیادی کرده ایت که با ارسال مستندات قانونی و حتی نامه ای از دفتر وزیر کار ایران آنها را قانع کند که این رویه غیر منصفانه و غلط است ولی هیچ تاثیری تا این لحظه نداشته است. خوشبختانه آقای دکتر خدیر نماینده ایرانی تبار مجلس کبک لطف کرده اند واخیرا در حمایت از نامه ما مکاتباتی را انجام داده اند که هنوز بازخوردی نداشته است. در این زمینه همه پرونده های رد شده به این دلیل هم تجدید نظر خواهی شده اند و البته انتظاری جز تایید رای افسر حاصل نشده.

 ۲- این روزها افسران کبکی بدون شمارش امتیازات و بدون در نظر گرفتن کلیت پرونده برای آن نقص می تراشند و در جا پرونده را رد می کنند تو گویی این پرونده ها تنها کاغذ و شماره اند و انسانها و سرنوشت آنها موضوع نیستند مثلا در موارد متعدد پرونده ای به دلیل اینکه همسر متقاضی مدرک تحصیلی نفرستاده و یا مدرک کاری تهیه شده متناسب با دستور کبک ارسال نکرده رد شده است در حالی که اساسا آن پرونده بدون در نظر گرفتن تحصیلات و سابقه کار همسر امتیاز کافی دارد و نیازی به ارسال آن مدارک نبوده است. در مواردی فرد خویش فرما طی اعلامیه ای وضعیت کاری خود را اعلام کرده است به امضای خود و مدارک مثبته از جمله بیمه را نیز پیوست کرده است ولی افسر محترم به این دلیل که این متقاضی از کارفرما نامه استاندارد ارایه نکرده است او رد کرده است.

۳- گذشته از بی عدالتی و بی انصافی در برخورد با پرونده ها که بیشتر شکل بهانه جویی دارد عدم امکان به چالش کشیدن این اشتیاهات و شاید به باور من غض ورزیها در رسیدگی به پرونده ایرانیان رنج آور است. با وجود اینکه قانونا متقاضی می توانند ظرف ۹۰روز به رای افسر اعتراض کند حتی یک مورد هم در دو سال اخیر سراغ ندارم که اعتراض رسیدگی شده باشد و به نفع متقاضی رای تغییر کند و این در حالی است که نود درصد موارد اشتباه افسر محرز است

 ۴- خدا نکند قرار باشد کبک برای شما مدرکی را ارسال کند. موارد متعددی داشته ایم که قرار بوده است سی اس کیوی فرزند تازه متولد شده و یا همسر به پرونده اضافه شده پرونده هایی که پیش از این از این شرایط کبک جسته اند و قبولی گرفته اند ارسال کنند. در بسیاری از موارد با وجود ماهها پیگیری هنوز مدرک دریافت نشده است و هر روز در تماس تلفنی قصه جدیدی ساز می شود

 این رویه البته از نظر حقوقدانان کبک دور نمانده است و بسیاری از آنان در مجموعه انجمن حقوقندانان کبک به این رویه معترضند. رویه فعلی کبک کاملا غیرقانونی است و خلاف ارزشهای کبکی مورد ادعاست رعایت عدالت و انصاف در تصمیمان دولتی در مورد اشخاص پایه اصول حقوقی کبک است ضمن اینکه حق اعتراض به این تصمیمات غلط نیز به راحتی از این متقاضیان سلب می شود. این موضوع زمانی حساستر می شود که نامهای عربی افسران زیر نامه های رد می درخشد و این شایبه را نیز ایجاد می کند که نکند این رویه ریشه در این دارد که بسیاری از افسران اداره مهاجرت کبک عرب تبارند. بسیار امیدوارم که اینگونه نباشد. که اگر باشد جای تاسف صد چندان است.

 
چه می توان کرد

حقیقت این است که هر چه فریاد زده ایم نشنیده اند ولی شاید حرکتی هماهنگ بتواند شرایط را عوض کند. به همه متقاضیانی که از سوی کبک رد شده اند و خود را قربانی رویه بالا می دانند می خواهم که به امید ایجاد تغییر در رویه کبک:

۱- ایمیلی به آقای دکتر خدیرنماینده ایرانی تبار مجلس کبک به نشانی akhadir@assnat .qc .ca بزنید و ضمن اشاره کوتاه به آنچه اتفاق افتاده حداکثر در سه خط با ذکر نام افسر از ایشان بخواهید که موضوع را از وزیر مهاجرت کبک پیگیر شوند و در مجلس در این خصوص از وی رسما سوال کنند. نامه می تواند فرانسه، انگلیسی و در صورتی که نمی توانید خوب بنویسید به فارسی باشد.

 ۲- ایمیلی به زبان فرانسه و یا انگلیسی به خانم کاتلین ویل وزیر مهاجرت کبک به نشانی Kathleen.Weil@plq.org   بزنید و باز کوتاه ضمن اشاره به دلیل غیر منصفانه رد و ذکر نام افسر بخواهید که در این زمینه از مجموعه زیر امر خود توضیح بخواهد.

 ۳- ایمیلی به خانم آنا ماریا تریمونتی مجری برنامه the current رادیو سی بی سی از طریق این صفحه بزنید و ضمن اشاره به روند رسیدگی غیر منصفانه به پرونده ها در کبک بخواهید برنامه ای را به آن اختصاص دهد

 ۴- ایمیلی به آقای مایک فینرتی مجری برنامه Daybreak رادیو سی بی سی از طریق این صفحه بگذارید و باز با اشاره به وضعیت رسیدگی در کبک بخواهید در موردش صحبت کند.”

این مطلب از شرکت کنپارس به نشانی parscanada.com گرفته شده است.

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

منابع:
iranquebec.ir, parscanada.com, ledevoir.com

تذکر: استفاده از مطالب سایت به ویژه اخبار مهاجرت فقط با ذکر منبع و لینک سایت مجاز می باشد و استفاده غیر مجاز آن موجب تعقیب قانونی می باشد.

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

دريافت آخرين اخبار مهاجرت و تصاویر زیبا از کانادا در صفحه اينستاگرام:   iranquebec.ir

Capture

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

جهت ایمیل یا پیرینت خیر روی گزینه روبرو کلیک نمایید:

error: Content is protected
×

BORMAN

درگاه ارتباطی مجموعه از طریق WhatsApp

×