به خانه کانادایی خود خوش آمدید، ما بیش از ۱۵ سال تجربه و تخصص داریم

M

۱۵ سال تجربه ما تضمین موفقیت شما

توصیف روز امتحان TCFQ سفارت فرانسه

با سلام به تمام هموطنان عزیزم. امروز میخوام تجربه امتحان tcfq خودمو براتون بگم امیدوارم براتون مفید باشه. قبل از هرچیزمیخوام از زحمات مشاورم جناب آقای برهانی و اطلاع رسانی دقیق و به موقع ایشون واقعا تشکر کنم که بهترین راهنمای من در مسیر مهاجرت هستن.

امتحان من ساعت ۸ صبح روز ۴ اردیبهشت ماه بود، مکان برگزاری امتحان هم طبق معمول بخش فرهنگی سفارت فرانسه. ساعت ۸ همه وارد بخش فرهنگی شدیم .جمعیت فوق العاده زیادی از شهرهای مختلف ایران برای امتحان آمده بودند.تقریبا ۲۰۰ نفر.(بچه هایی که از شهرستان میان حتما یک روز قبل از امتحان تهران باشن تا خستگی راه تمرکزشون را بهم نزنه.) امتحان شامل ۲ بخش ecoter   و parler  هست .اول امتحان ecoter برگزار میشه که ۳۰ تا سوال تستی هست و ۲۵ دقیقه وقت میدن برای جواب دادن و بعد امتحان parler  که در ادامه همه چیزو براتون توضیح میدم.

بعد ازورود به سفارت در ساعت ۸ صبح اسامی تمام بچه ها را  در قالب گروه های ۲۰ نفری یا بیشتر خواندند و گفتند (مثلا این ۲۰ نفر برن اتاق ۲ طبقه  ۶ ) تا امتحان ecoter  را برگزار کنیم. امتحان من طبقه ۶ بود ( طبقه آخر )

وارد اتاقی که گفته بودند شدیم تا بخش ecoter  را شروع کنیم. اتاق ما ۲۵ نفر جمعیت داشت. همینجا لازمه که چند تا نکته بگم :

۱-     به هیچ عنوان نمیذارن زیر دستی ، موبایل ، کیف ( البته برای خانم ها ) ببرین داخل اتاقی که قراره امتحان را برگزار کنن.فقط و فقط پاسپورت و کارت امتحان و خودکار مشکی اجازه دارین ببرین داخل اتاق امتحان.

۲-     حتما ۲ تا خودکار مشکی ببرین و به هیچ عنوان از روان نویس مشکی استفاده نکنین چون امتحانتون تصحیح نمیشه.

۳-     داخل اتاق که رفتین اسمتون را روی صندلی ای که مربوط به شما هست روی یک برچسب نوشتن و چسبوندن روی صندلی پس دنبال اسم و مسلما صندلیتون بگردین و مواظب باشین اشتباه جای کسه دیگه ای نشینین.مشخصاتتون را که روی برچسب چسبیده به صندلیتون هست را با صفحه اول پاسپورتتون چک کنین و اگه ایرادی داشت سریع اطلاع بدین.

۴-     برگه های پاسخ نامه را که دادن بهتون باز هم با صفحه اول پاسپورتتون چک کنین و مطمئن بشین که مشخصاتتون درسته.

۵-     بعد از این مرحله ۲ تا برگه بهتون میدن که اسم و فامیلتون  را باید پیدا کنین و جلوی اسم و فامیلتون را امضا کنید ( در هر ۲ برگه ) بعد از اینکه همه امضا کردن دفترچه سوالات را بهتون میدن.

۶-      وقتی دفترچه سوالات را بهتون دادند مثل برق بازش کنین و تا میاد امتحان شروع بشه چند تا از گزینه ها را تا جاییکه وقت دارین بخونین اینطوری حداقل گزینه های چند تا سوال تو ذهنتون هست.

۷-     فوق العاده وقت کم دارین برای خوندن گزینه ها شاید باورتون نشه اما تقریبا ۲ ثانیه برای خوندن هر گزینه  پس خیلی سریع گزینه ها را بخونین و با دقت گوش بدین.

پیشنهاد من:

حتما حتما حتما با ضبط ۲ کاسته  برای ecoter  توی خونه تمرین کنین و صداش رو هم زیاد کنین چون معمولا و متاسفانه از ضبط ۲ کاسته استفاده کردن که صدا را اکو میکرد و کیفیت مطلوبی نداره. پس علاوه بر اسپیکر های خوب حتما از ضبط ۲ کاسته هم استفاده کنین تا روز امتحان اعصابتون مثل من و خیلی از بچه های دیگه داغون نشه که چرا با این همه تمرین ۵۰ درصد خودتونم نیستین.

۸-     اگه گزینه ای رو اشتباه زدین و بعد خواستین اصلاحش کنین اصلا خط نزنین . چیکارش کنین؟ گزینه ای رو که میدونین درسته را علامت بزنین تو پاسخ نامه و دورش را یک دایره بکشین( پس حالا ۲ تا گزینه علامت زدین که یکیش فقط ضربدر داره و دیگری ضربدر و یک دایره دورش  یعنی اینکه دومی درسته که ضربدر و دایره داره)

۹-     بعد از اتمام امتحان ecoter برچسب روی صندلیتون را بکنین و برین قسمت پذیرش .

۱۰- بعد از چند دقیقه چند نفر از ممتحن های محترم میان و اسمتونو صدا میکنن برای امتحان parler و میگن که به کدام طبقه برین و وقتی به طبقه مورد نظر رسیدین اسمتونو صدا میکنن و وارد یک اتاق میشین که یک یا نهایتا ۲ نفر نشستن.اصلا استرس نداشته باشین چون فوق العاده مهربونن و سوالاتو خیلی آرام میخونن و هر چند بارم که بخواین براتون تکرار میکنن.

۱۱- کلا ۶ تا سوال هست و به ترتیبه یعنی از A1  تا  C2. وقتی داخل اتاق رفتین ممتحن ازتون میخواد که خودتونو با صدای بلند معرفی کنین شما هم فقط و فقط باید اسم و فامیلتون را بگین و بس .صدای شما ضبط میشه و به فرانسه فرستاده میشه تا بهتون نمره بدن اما زرنگی کنین و بعد از پایان ۶ تا سوال از ممتحن سوال کنین که مثلا من b1 میارم به نظر شما ؟اینم بگم کسی که b1 یخواد به ۳ تا از سوالات باید  خوب جواب بده ولی چجور جواب دادنی؟

اگه مثلا شما b1 میخواین و فقط جملاتی با حال ساده بگین مطمئن باشین a1 میگیرین چون اون نمیدونه سطح فرانسه شما چی هست پس سعی کنید زمان های مختلف بکار ببرید تا سطح بالاتری هم بگیرین( در ادامه میگم چیکار کنین تا آخر بخونید) .

سوال اول معمولا توصیفی هست ( مثل توصیف دوست یا خانواده یا….) که ۱ دقیقه زمان دارین که راجع بهش حرف بزنین.

سوال دوم ۱٫۵ دقیقه

سوال سوم ۳ دقیقه ( سوال سوم شما باید سوال بپرسین از ممتحن و ممتحن هم جواب میده حداقل باید ۹ تا سوال ازش بپرسید مثلا میگه من دنبال کار میگردم و شما کارفرمایی حالا از من سوال بپرس)

سوال چهارم ۳ دقیقه

سوال پنجم ۳ دقیقه

سوال ششم ۳٫۵ دقیقه

۱۲- حتما حتما حتما حتما سعی کنید به همه سوالات جواب بدین حتی اگه سوال ۶ را نمیدونین  یه چیزی بگین و حتی الامکان چیزی بگین که به موضوع نزدیک باشه این خیلی بهتر از اینه که هیچی نگین.متاسفانه ۹۰ درصد بچه ها ۲ تا سوال آخر را میگن نمیدونیم ولی نگران نباشین چون میتونین بفهمین ۲ سوال آخر را فقط یکم اعتماد به نفس داشته باشین.

۱۳- بعد از اتمام امتحان هم نتیجه رو حداکثر ۴۵ روز بعد میدن که شامل نمره ecoter  و parler  هست

  ( مثلا ecoter :b1       parler: a2  )

خوب حالا چیکار کنیم که امتحان parler خوب بشه ؟

حتماحتماحتما و خواهشا موضوع حفظ کنین با ساختارها و زمانهای مناسب یعنی اینکه ۵۰ تا متن بنویسین با ساختارهای خوب  و زمانهای خوب و حفظشون کنین( رمز موفقیت در این امتحان موضوع حفظ کردنه هرکسیم بهتون غیر از این بگه با کمال احترام میگم که اشتباه میگه) اگه شما ۵۰ یا ۷۰تا موضوع حفظ کنین قول میدم امتحانتون را عالی میدین چون دیگه اونجا نمیخواین فکر کنین که تازه چی باید بگین و وقتتون هم از بین نمیره.اگه موضوع حفظ نکنین وقتتون از بین میره و کلا میبینید که ای وای ۳تا جمله هم نگفتین. مطمئن باشین از اینهمه موضوعی که حفظ کردین ۶ تایی که به شما میرسه شاید یکیش براتون نا آشنا باشه. من ۵۰ تا موضوع حفظ کردم و هر ۶ تا سوال رو جواب دادم و ۵ تاش همونایی بود که کار کرده بودم.( زمان ها و ساختارهایی که خیلی تاثیر دارن در نمره شما : passe compose/imparfait/conditionnel peresent/futur proche/futur simple/passe compose passif/plus-que-parfait  ( وجه التزامی=subjonctif را هم حتما بکار ببرید که سکوی پرشه شما از یک سطح به سطح دیگه هست)موضوعات رو هم براتون میذارم  امیدوارم موفق باشین.

موضاعات مختلف:

 1. چه نوع موزیکی رو دوست داری؟
 2. صبح امروز از خونه تا اینجا چه جوری اومدی؟
 3. این سوال یه دیالوگ بود، به این صورت که ممتحن به من گفت فرض کن امشب خونه یه کبکی دعوت شدی، در این مورد از من سوال کن و مشورت بخواه.
 4. یادگیری زبان فرانسه برای تو به عنوان یک غیر فرانسوی زبان چه مزایایی می تونه داشته باشه؟
 5. رایگان بودن موزه ها، چه نقشی در ارتقا سطح فرهنگ جامعه می تونه داشته باشه؟
 6. احترام به عقاید دیگران چه نقشی در تحکیم صلح جهانی می تونه داشته باشه؟
 7. همسایتون رو توصیف کن.
 8. منطقه محل زندگیتون رو توصیف کنید.
 9. فرض کن تو یه جات درد میکنه  من هم دوستت هستم با من مشورت کن در مورد بیماریت
 10.  شما استفاده از وسایل نقلیه عمومی رو ترجیح میدید یا شخصی رو؟چرا؟
 11.  برای کسب اطلاعات و آگاهی از چه وسیله ارتباط جمعی استفاده می کنید؟چرا؟
 12.  اگر از کشور خارج بشید آیا دوست دارید با ایران ارتباط داشته باشید؟ اگر آره از چه طریقی اگر نه چرا؟
 13. فواید یادگیری زبا ن فرانسه چیست؟
 14. فواید یادگیری زبان دوم چیست؟
 15. اگه بری کبک چه شهری را برای زندگی انتخاب میکنی؟
 16. ویژگی های یک زن سیاستمدار چیست؟
 17. شهرتون را توصیف کنید.
 18. آپارتمانتون را توصیف کن.
 19. تعطیلات خود را شرح بده.
 20. موزیک چه نقشی در زندگی شما دارد؟
 21. نقش فوتبال و اهمیت ورزش در دنیا
 22. نقش اینترنت
 23. وقتی از سر کار برمیگردی چیکار میکنی/؟یکی از اعضای خانوادتو توصیف کن.
 24. آخرین فیلم یا کتابی را که خوندی تعریف کن.
 25. نقش والدین در تربیت فرزندان چیست؟
 26. محیط زیست و حفظ آن
 27. وظایف کاری شما چیست در محل کار.
 28. همکارت را توصیف کن.
 29. آب و هوای ایران را شرح بده.
 30. رابطه استاد و شاگرد چجوری باید باشه؟
 31. زندگی در آپارتمان را انتخاب میکنید یا خانه حیاط دار را ؟چرا؟
 32. فرض کن من تو شهر شما غریبم و میخوام برم ورزش کنم بگو چیکار کنم ؟چه ورزش هایی میتونم انجام بدم؟
 33. زندگی در شهر را انتخاب میکنین یا روستا چرا؟
 34. از من در مورد خرید کادو برای پدر مادرت به یه مناسبت مثلا سالگرد ازدواج سوال کن.
 35. در مورد خرید آپارتمان از من سوال کن ( فرض کن من دنبال یه آپارتمان میگردم)
 36. آگاهی کار در روزنامه را دیدی و از من راجع به کار سوال کن.
 37. راههای داشتن یک زندگی خوب چیست؟
 38. آیا فروش سیگار به بچه های کوچک باید ممنوع باشد چرا؟
 39. طرز تهیه یک غذای سنتی را بگویید.

در انتها:

 با تشکر از آقای اکبری بابت توضیح کامل روز آزمون TCFQ – لازم به توضیح می باشد ایشون از افرادی هستند که بدون مدرک زبان فرانسه فایل نامبر خود را دریافت نموده است و با توجه به مهلت ۶ ماه برای ارسال مدارک زبان خود، در حال گذراندن آزمون های فرانسه و انکلیسی خود با پشتکار و جدیت مثال نزدنی می باشد و بنده بعنوان مشاوره ایشان یقین دارم به امید خدا آقای پ.آکبری از کسانی خواهد بود که مصاحبه کبک را در آینده با موفقیت کامل پشت سر خواهد گذاشت.

توحه : تمام افرادی که با بنده شروع بکار کرده اند و بعد از اجباری شدن مدارک زبان فایل نامبر خود را دریافت کرده اند در آزمون ۲۴ خرداد ماه در ۱۲ اردیبهشت ثبت نام نمایند.

منبع: iranquebec.ir

تذکر: استفاده از مطالب سایت به ویژه اخبار مهاجرت فقط با ذکر منبع و لینک سایت مجاز می باشد و استفاده غیر مجاز آن موجب تعقیب قانونی می باشد.

error: Content is protected
×

BORMAN

درگاه ارتباطی مجموعه از طریق WhatsApp

×